FOOTBALL

YARDSTICK

St. Edmund 14, Livonia 12

        LIV     STE

First Downs    18     15

Passing    204    63

Passes C-A-I    0-19-2    6-12-0

Rushing    35-70        45-140

Fumbles/Lost    1-0     3-1

Punts        2-39     2-40

Penalties    92     39

Livonia –      12 0 0 0–12

St. Edmund – 7 0 0 7–14

SCORING SUMMARY

LIV – De’Michael Coleman 1 run (kick failed)

SE – William Bundick 1 run (Justin Landry kick)

LIV – Treylin Whaley 20 pass from Coleman (Run failed)

SE – Bundick 15 run (Landry kick)

Episcopal 42, Catholic-PC 12

        CATH    EPI

First Downs    14    19

Rushing Yards    41-278    31-311

Passing Yards    0     99

Passes C-A-I    0-0    5-9-1    

Punts No.-Avg.    3-28.0    1-32.0

Fumbles-Lost    1-0     0-0

Penalties-Yards    5-32     8-70

Catholic-PC  6 0 0 6 – 12

Episcopal 14 14 14 0 – 42

SCORING SUMMARY

EHS – Thomas D’Armond 13 run (Alden Romano kick)

CATH – Hayden Elliott 33 run (Run failed)

EHS – Reid Chauvin 12 pass from Lewis Ward (Romano kick)

EHS – Ethan Carmouche 15 run (Romano kick)

EHS – Carmouche 27 run (Romano kick)

EHS – Carmouche 1 run (Romano kick)

EHS – D’Armond 60 run (Romano kick)

CATH – Connor Achee 7 run (Run failed)

STANDINGS

District 6-4A

Beau Chene        4-1

Cecilia        3-2

Livonia        1-4

Breaux Bridge        1-4

Opelousas        1-4

Around 6-4A:

St. Edmund 14, Livonia 12

Abbeville 20, Opelousas 6

Beau Chene 35, Ville Plate 0

Notre Dame 13, Cecilia 3

Teurlings 20, Breaux Bridge 12

This week:

Beau Chene at Livonia

Breaux Bridge at Cecilia

Northside at Opelousas

District 5-1A

Westminster        5-0

St. Edmund        4-1

Sacred Heart        4-1

Opelousas Cath.    4-1

Catholic-PC        3-2     

North Central        0-5

Around 5-1A:

Episcopal 42, Catholic-PC 12

Northwood-Lena 56, North Central 36

Opelousas Catholic 28, Menard 0

Sacred Heart 57, Mamou 0

St. Edmund 14, Livonia 12

Westminster 33, Highland Baptist 7

This week:

Catholic-PC at Sacred Heart

North Central at Westminster

Opelousas Catholic at St. Edmund

VOLLEYBALL

District 3-Division III

(Thru Oct. 5)

Rayne     11-7    2-0

Church Point     7-7    2-0

Crowley     13-6    2-1  

Livonia     3-10    0-3

Northwest     0-3    0-3

District 5-Division V

(Thru Oct. 5)

False River         5-4  

Southern Lab         3-2

Central Private     10-10

Slaughter         7-7  

Catholic-PC         2-16